IQ Psycholog - terapia dla dorosłych i dzieci.

Wczesne Wspomaganie Rozwoju

Pytania

Wczesne Wspomaganie
Rozwoju (WWR)

Rodzicu, zauważyłeś, że
- Twoje dziecko nie rozwija się tak samo jak rówieśnicy?
- Twój roczny maluch ma kłopoty z nawiązaniem kontaktu wzrokowego, nie siada, nie reaguje na bodźce wzrokowe?
- Kilkulatek ma kłopoty z mówieniem albo reakcją na otaczające go środowisko i rówieśników?
- Twoje dziecko unika bliskości, jest nadwrażliwe na dotyk i dźwięki?

Spokojnie - każde dziecko rozwija się inaczej, w swoim tempie.

Ale może być też tak, że Twoje dziecko wymaga specjalistycznego wsparcia w rozwoju, by móc cieszyć się w pełni dzieciństwem i nabywać nowe, potrzebne umiejętności.

Jeśli jako rodzic szybko zauważysz niepokojące symptomy, możesz niezwłocznie zareagować i objąć swoje dziecko specjalistycznym wsparciem. To pozwoli zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować potencjalne zaburzenia rozwojowe.

Pomoże w tym program Wczesnego Wspomagania Rozwoju (WWR), z którego BEZPŁATNIE może skorzystać każdy rodzic, u którego dziecka stwierdzono nieprawidłowości w rozwoju.

Zapraszamy do skorzystania z programu WWR w naszej placówce.
Skontaktuj się z nami
535-441-501

WAŻNE
Kwalifikacją do programu WWR jest OPINIA o potrzebie wczesnego wspomagania rozwojuz Publicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Nie czekaj na wrzesień, aby przenieść swoje dziecko do naszej placówki.
Przyjmujemy nowych uczestników przez cały rok.

Skontaktuj się z nami
535-441-501

Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna IQ Dorota Szynal
ul. Ofiar Oświęcimskich 1
58-100 ŚWIDNICA

  • Co to jest Wczesne Wczesne Wspomaganie Rozwoju dziecka?
    Wczesne Wspomaganie Rozwoju dziecka (WWR) to wielospecjalistyczne terapeutyczne działania, które mają na celu poprawić funkcjonowanie i rozwój dziecka w obszarze, który jest zaburzony.
  • Dla kogo jest Wczesne Wspomaganie Rozwoju?
    Terapią w ramach WWRD może zostać objęte dziecko w wieku od 0 do 7 roku życia lub do rozpoczęcia przez dziecko nauki szkolnej (w przypadku dzieci odroczonych od obowiązku szkolnego może to być do 9. roku życia). Wczesne Wspomaganie Rozwoju dotyczy dzieci najmłodszych, ponieważ w tym okresie życia zachodzą największe zmiany rozwojowe w zakresie rozwoju fizycznego, poznawczego, emocjonalnego i społecznego. We wczesnych etapach życia rozwijają się potrzebne umiejętności motoryczne, komunikacyjne i adaptacyjne.
  • Kto może skorzystać z Wczesnego Wspomagania Rozwoju?
    Z terapii WWR mogą skorzystać dzieci, u których występują m. in. zaburzenia funkcjonowania narządów ruchu, opóźniony rozwój intelektualny, opóźniony rozwój mowy, autyzm, wady wymowy, choroby przewlekłe czy inne (w tym genetyczne) zaburzenia w rozwoju.
  • Ile kosztuje udział w programie Wczesnego Wspomagania Rozwoju?
    Program WWR jest BEZPŁATNY, korzystanie z terapii w ramach WWR jest dofinansowane z budżetu państwa, dlatego rodzic dziecka, które objęte zostanie programem, NIE PONOSI ŻADNYCH KOSZTÓW.
  • Czy rodzice w ramach WWR również otrzymują wsparcie?
    Program WWR ma na celu zapewnienie wsparcia i odpowiednich narzędzi dla dzieci w najwcześniejszych latach ich życia, aby pomóc im osiągnąć pełny potencjał rozwojowy i zapewnić im zdrowy start w życie. Jest to także pomoc i wsparcie udzielane rodzicom, aby wiedzieli, jak w codziennych działaniach mogą wesprzeć swoje dziecko w prawidłowym rozwoju.
  • Kiedy należy zgłosić dziecko do programu WWR?
    Im szybciej zauważymy nieprawidłowości czy zaburzenia w tych obszarach - tym skuteczniejsze można podjąć działania.
  • W jakim wieku mogą być dzieci objęte WWR?
    Terapia może być prowadzona już od pierwszych dni życia dziecka do ukończenia przez nie 7. roku życia lub do rozpoczęcia przez dziecko nauki szkolnej (w przypadku dzieci odroczonych od obowiązku szkolnego nawet do 9. roku życia).
  • Kiedy mogę ze swoim dzieckiem dołączyć do programu WWR?
    Możesz dołączyć w każdej chwili, gdy tylko u Twojego dziecka zostaną zdiagnozowane nieprawidłowości w rozwoju i wydana zostanie opinia z poradni pedagogiczno-psychologicznej. Czy mogę skorzystać z programu WWR, gdy moje dziecka ma kilka zaburzeń w rozwoju? Oczywiście, terapia WWR ma tę zaletę, że umożliwia ona pracę nad wieloma zaburzeniami jednocześnie. Czy do skorzystania z programu WWR konieczne jest orzeczenie o niepełnosprawności? Nie ma konieczności uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności, ponieważ kwalifikacją do programu WWR jest opinia z poradni psychologiczno-pedagogicznej.
  • Jakie zaburzenia są wskazane do Wczesnego Wspomaganie Rozwoju dziecka?
    WWR zalecane jest dzieciom, u których stwierdzono następujące zaburzenia i niepełnosprawności:
    ● niepełnosprawność ruchowa
    ● afazja
    ● niepełnosprawność intelektualna
    ● niedosłuch
    ● niedowidzenie
    ● opóźnienie mowy
    ● całościowe zaburzenia rozwoju (autyzm, zespół Aspergera)
    ● sprzężenie niepełnosprawności
    ● deficyty lub zaburzenia emocjonalne, np. agresja
    ● deficyty psychoruchowe, np. ADHD
  • Moje dziecko ma takie zaburzenia - jak mogę przystąpić do programu WWR?
    Warunkiem skorzystania z WWRD jest posiadanie opinii o potrzebie objęcia dziecka Wczesnym Wspomaganiem Rozwoju. Jak mogę uzyskać opinię o potrzebie objęcia dziecka WWR? Uzyskanie opinii o potrzebie objęcia dziecka WWR jest proste.
    1. Zgłoś się do swojego lekarza-pediatry, który wyda zaświadczenie o stwierdzonych nieprawidłowościach w rozwoju i konieczności objęcia dziecka WWR.
    2. Z zaświadczeniem zgłoś się do najbliższej publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej w Twoim mieście na diagnozę. Następnie otrzymasz do wypełnienia wniosek o objęcie dziecka WWR. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie od lekarza-pediatry i inne dokumenty wskazujące konieczność terapii (np. opinie psychologa czy inne dokumenty medyczne).
  • Gdzie znajdę najbliższą poradnię psychologiczno-pedagogiczne?
    Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Świdnicy, ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej 14, tel. 74 662 27 20
    Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Wałbrzychu, ul. ul. Matejki 7, tel.74 842 52 63
    Powiatowe Centrum Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego i Doradztwa Edukacyjnego w Dzierżoniowie, ul. Parkowa 2, 74 831-56-79
  • Gdzie mogę zapisać dziecko do programu Wczesnym Wspomaganiem Rozwoju?
    Możesz BEZPŁATNIE skorzystać z terapii WWR w naszej Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej IQ Dorota Szynal w Świdnicy. Gdy otrzymasz opinię o potrzebie Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka z poradni - zgłoś się do naszej Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej IQ Dorota Szynal w Świdnicy, ul. Ofiar Oświęcimskich 1/5, aby ustalić właściwy dla Twojego dziecka cykl zajęć terapeutycznych.
  • Z jakich zajęć w ramach WWR mogę skorzystać?
    W ofertę WWR w naszej placówce wchodzą:
    ● terapia behawioralna
    ● elementy treningu umiejętności społecznych
    ● fizjoterapia
    ● terapia logopedyczna
    ● terapia psychologiczno-pedagogiczna
    ● integracja sensoryczna
    ● elementy arteterapii
    ● oligofrenopedagogika
  • Czy zajęcia w programie WWR prowadzone są indywidualne czy grupowo?
    Zajęcia w naszym ośrodku mają formę indywidualną lub grupową, w zależności od potrzeb dziecka. Prowadzone są przez interdyscyplinarny zespół specjalistów, w skład którego wchodzą psycholog dziecięcy, logopeda, neurologopeda, pedagog, pedagog specjalny, oligofrenopedagog oraz fizjoterapeuta. Nasze zajęcia to zestaw ćwiczeń i terapii specjalnie dobrany do indywidualnych potrzeb każdego dziecka.
  • Ile godzin zajęć przysługuje w programie WWR?
    Standardowo jest to od 4 do 5 godzin zajęć terapeutycznych w miesiącu.
  • Jacy specjaliści prowadzą zajęcia WWR?
    Zajęcia Wczesnego Wspomagania Rozwoju w naszym ośrodku prowadzą wysokiej klasy specjaliści, posiadający przygotowanie, ale przede wszystkim doświadczenie w rehabilitacji neurologicznej, ruchowej oraz terapiach pedagogicznych i psychologicznych.
  • Czy Wczesne Wspomaganie Rozwoju jest skuteczne?
    Tak, jest to skuteczna metoda, ponieważ dzieci w okresie niemowlęcym i w wieku przedszkolnym odznaczają się wyjątkowo dużą plastycznością centralnego układu nerwowego, co pozwala na uzyskiwanie pozytywnych rezultatów w korygowaniu zaburzeń oraz nabywaniu nowych umiejętności.
  • Czy dzięki terapii w ramach WWR zaburzenia i dysfunkcje rozwojowe mogą zostać zahamowane?
    Wczesne podjęcie oddziaływań terapeutycznych daje możliwość zahamowania rozwoju wielu zaburzeń o postępującym przebiegu, a czasami nawet całkowitego zatrzymania niekorzystnych zmian. Dodatkowo dzieci korzystające z WWR są lepiej przygotowane do rozpoczęcia nauki w szkole.